Popis
Bavorský farbiar je stredne veľký pes s dlhším svalnatým telom. Má dlhý hlboký hrudník, silný chrbát, dobre vyvinuté svaly v oblasti bedier, ktoré siahajú až k slabinám. Hlava je pomerne široká, nasadená na silnom krku. Oči má jasné, tmavohnedej farby, uši stredne dlhé, po stranách hlavy splývajúce, bez stáčania. Chvost má stredne dlhý, zo spodu hustejšie osrstený, sklonený dolu alebo nesený vodorovne. Srsť má hustú, mierne drsnú, na hlave a ušniciach jemnejšiu, od červenohnedej cez okrovú až po sivohnedú farbu, často sa u nich vyskytujú pásiky.
Pes dosahuje výšku 50 cm, fena 45 cm.
Váha Bavorského farbiara je priemerne 25 - 35 kg.

Povaha Bavorského farbiara
Bavorský farbiar je kľudný a poslušný pes. Svojmu pánovi je veľmi oddaný, rád s ním trávi čas. K deťom je priateľský a milý. Je to však i pes lovecký, veľmi aktívny, s výborne vyvinutým čuchom, rýchlou reakciou, ako lovec rád dokazuje svojmu pánovi svoje lovecké schopnosti. Nie je agresívny, no ani plachý, voči cudzím ľuďom je skôr rezervovaný. Dokáže nasadiť stopu, ktorú už iní psi stratili.

Starostlivosť o Bavorského farbiara
Raz do týždňa sa odporúča dobre mu prečesať srsť, tiež mu treba občas vyčistiť uši. Okrem toho si vyžaduje pravidelné dlhé prechádzky.

Zdravie
Bavorský farbiar má pomerne dobré zdravie, hoci sa uňho môžu vyskytnúť sklony k displázii bedrových kĺbov a tiež k epilepsii.
Priemerne sa dožíva veku 14 rokov.

Výchova
S výchovou bavorského farbiara je vhodné začať hneď od začiatku, pretože vycvičiť ho je dlhší proces. Odporúča sa trpezlivo ho chváliť a motivovať odmenami, netrestať ho. Čím má tento pes väčšiu motiváciu robiť svojmu pánovi radosť, tým jednoduchšia je celá jeho výchova.