Charakteristika: Má výraz napätej pozornosti, rozhodnosti a nebojácnosti. Má vrodenú ostrosť na škodlivú zver, je výborný brlohár, hlasitý sliedič na stope, možno ho použiť ako farbiara, dobre pracuje vo vode ,a osvedčuje sa aj ako donášač malej zveri. Potrebuje veľa pohybu v revíri, je odolný voči chorobám a nedôverčivý k cudzím osobám.

Hlava a lebka: Lebka je plochá a medzi ušnicami širšia ako pri foxteriérovi. Medzi očami sa zužuje a spadá k nosu bez ostrého čelového sklonu. Predná časť je o niečo kratšia ako vlastná lebka medzi tylovým hrboľom a stopom.

Papuľa: Mocná, s výraznou čeľusťou. Sánka silná, s výraznou bradou. Chrup mohutný, s dobre uzatvoreným nožnicovým záhryzom.

Nos: Čierny, pri hnedákoch aj hnedý.

Oči: Tmavé, malé, hlboko vsadené.

Ušnice: Tvaru "V", vysoko nasadené, nie vyslovene malé, ľahko priliehajúce.

Krk: Hrubý, nie príliš dlhý, trochu vyššie nasadený, so strmším prechodom k pleciam.

Predné končatiny: Lopatka dlhá, šikmá, nohy rovné s dobrými svalmi, záprstie ľahko zauhlené, kosto skôr silné ako jemné.

Chrbát: Silný a rovný, nie vyslovene krátky.

Hrudník: Hlboký a klenutý, bedrá a kríže svalnaté.

Zadné končatiny: Stehno dlhé, dobre zauhlené, svalnaté.

Pätový kĺb: Nízko položený, kosti silné.

Labky: Nie mačacie, predné často širšie ako zadné, dobre uzavreté.

Chvost: Dobre nasadený na dlhých krížoch, má byť nesený skôr šikmo ako vyslovene strmo.

Osrstenie: Rovná, hustá, tvrdá, a hrubá srsť, nie krátka, hladká.

Sfarbenie: Hlavná farba čierna, čiernosivá alebo tmavohnedá s hnedočervenožltými škvrnami na obočí, papuli, hrudníku, nohách okolo konečníka. Pripúšťa sa svetlá, alebo tmavá maska, ako aj trochu bielej farby na prsiach a prstoch.

Veľkosť: Výška v kohútiku nemá prekračovať 40 cm, ani klesnúť pod 33 cm.

Hmotnosť: Žiadúca pracovná hmotnosť je 9-10 kg pri psovi, 7,5-8,5 kg pri sučke.

Chyby: Chýbajúce premoláre, pootočené, alebo otočené zuby, predhryz, podhryz, svetlý, alebo strakatý nos, vztýčené, tulipánovité, alebo ružicovité ušnice, jemná krátka srsť, vlnitá srsť, neosrstené brucho, strmé predné alebo zadné končatiny, krátky chrbát /pes má mať postavu skôr obdĺžnikovú ako štvorcovú/, strmo nesený chvost a meravé pohyby.